Cała paleta barw, właściwości, kształtów spiralek i… Jak wybrać tusz do rzęs?

Tusz do rzęs to jeden z podstawowych kosmetyków do makijażu. Kobiety chętnie sięgają po maskary, zwłaszcza że ich wybór jest ogromny. Jak wybrać tusz do rzęs? Jakie są rodzaje tuszów do rzęs i jakie składniki powinien zawierać idealny tusz do rzęs? Na jaki kolor i kształt spiralki się zdecydować? Warto zainwestować w pielęgnacyjny, hipoalergiczny albo organiczny tusz do rzęs? Najlepszym wyborem będzie tusz do rzęs w płynie, w kremie czy w kamieniu?

Rodzaje tuszów do rzęs

Z technologicznego punktu widzenia istnieją dwa rodzaje tuszów do rzęs: tusze wodoodporne i emulsyjne.

Wodoodporny (bezwodny) tusz do rzęs powstaje wskutek wymieszania, podgrzewania i potrząsania wszystkich jego składników aż do momentu uzyskania gotowego półtwardego produktu. Taki tusz do rzęs jest mieszaniną wosków, olejów i pigmentów. To dobry wybór na lato, ponieważ rzęsy wytuszowane w ten sposób wytrzymają kąpiele w morzu i basenie oraz intensywny trening. Wodoodporny tusz do rzęs sprawdzi się także jesienią, kiedy zwykłe maskary rozpuszczają się i kruszą pod wpływem dużej wilgotności powietrza. Ten kosmetyk nie zawiedzie nawet na wzruszającej uroczystości, bo nie rozmarzą go łzy. Z drugiej strony, bezwodny tusz do rzęs trudno usunąć. W tej sytuacji demakijaż będzie procesem żmudnym, ale nie niemożliwym. Kolejną wadą wodoodpornego tuszu do rzęs jest jego ciężar – stosowanie go przez dłuższy czas może obciążać rzęsy. To niekorzystnie wpływa na przyczepność rzęs, osłabia je i skutkuje ich wypadaniem.

Z kolei emulsyjny tusz do rzęs łatwo usunąć. Powstaje on poprzez podgrzewanie i mieszanie komponentów woskowych i emulgatorów, do których dopiero później są dodawane pigmenty. Emulsyjny tusz do rzęs odpowie na potrzeby delikatnej i wrażliwej skóry okolic oczu oraz cienkich i łamliwych rzęs. Jego kolejną zaletą jest miękka i lekka konsystencja, która nie obciąża rzęs, a wadą – nietrwałość i kruchość.

Tusz do rzęs – skład

Współczesny tusz do rzęs zasadniczo różni się od maskary produkowanej w XX wieku pod względem nie tylko wyglądu, lecz także składu. Podczas gdy dawniej stosowano składniki takie jak sproszkowany węgiel, siarczan ołowiu i sadza, dziś wykorzystuje się oleje mineralne i silikonowe, które umożliwiają łatwą aplikację produktu. Woski sprawiają, że tusz lepiej przylega do rzęs, które dzięki temu są one bardziej pogrubione. Polimery poprawiają elastyczność rzęs, a pigmenty nadają im pożądany odcień. Niestety, wiele tuszów do rzęs zawiera pochodne ropy naftowej, alkohole tłuszczowe i glikole, które moją wywoływać podrażnienia i alergię.

Pielęgnacyjny tusz do rzęs

Osobną grupę składników tuszów do rzęs stanowią komponenty pielęgnacyjne, takie jak kolagen, keratyna i proteiny jedwabiu. Są one stosowane w celu wydłużenia i zagęszczenia rzęs, dlatego szczególnie polecane dla osób, które mają je zniszczone. Niektóre maskary zostały wzbogacane o witaminę B lub ceramidy o właściwościach wzmacniających – składniki idealne w przypadku rzęs cienkich i kruchych.

Hipoalergiczny tusz do rzęs

Osobną kategorią tuszów do rzęs są te przeznaczone dla alergików. Zawierają one substancje hipoalergiczne, takie jak wosk (na przykład pszczeli), woda, tlenek żelaza i pigment w postaci glinki. Ponadto są wzbogacone o komponenty łagodzące podrażnienia, na przykład panteno i aloes. Hipoalergiczny tusz do rzęs jest odpowiedni dla osób noszących szkła kontaktowe i o wrażliwych oczach. Mało kto wie, że wykorzystanie bezpiecznych i bezzapachowych składników, które zmniejszają ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych, ma pewne wady. Mianowicie hipoalergiczny tusz do rzęs kruszy się już po kilku godzinach od aplikacji, a nawet zanim to nastąpi, efekty jego zastosowania nie są tak spektakularne jak w przypadku zwykłej maskary.

Organiczny tusz do rzęs

Organiczny tusz do rzęs zawiera składniki pochodzące z rolnictwa ekologicznego i z organicznych upraw. Powstają na bazie gliceryny, skrobi kukurydzianej lub ekstraktu z szałwii muszkatołowej oraz są dodatkowo wzbogacone masłem shea i olejami, na przykład z nasion makadamii lub awokado. Organiczny tusz do rzęs nie tylko upiększa linie rzęs, lecz także wpływa na zdrowy wygląd rzęs.

Kształt spiralki

To właśnie kształt szczoteczki sprawia, że tusz nabiera określonych właściwości, na przykład wydłużających, podkręcających lub pogrubiających. W celu dodania rzęsom objętości warto wybierać takie spiralki, których włos jest gęsty i prosto ułożony. Aby optycznie wydłużyć linię rzęs, należy sięgać po smukłe i proste szczoteczki silikonowe. Tusz z wygiętą nasadą szczoteczki podkręci rzęsy, a spiralka precyzyjnie je rozdzieli. Z kolei małe i zaokrąglone szczoteczki skutecznie uwypuklą rzęsy na dolnej powiece.

Tusz do rzęs – kolor

Kolor pigmentu to kolejne istotne kryterium wyboru tuszu do rzęs. Największą popularnością cieszą się naturalne odcienie, to znaczy czerń i brąz, ale równie dobrze można wybrać maskarę w kolorze niestandardowym. Najlepiej będzie, jeżeli dobierzemy tusz do tęczówki oka lub do koloru włosów. I tak – oczy piwne dobrze współgrają z tuszami niebieskimi, które uwypuklą brąz i czerń oka. W przypadku zielonych lub orzechowych oczu warto wybierać fioletowe maskary, a niebieskich – szafirowe i turkusowe. Kobiety, których włosy są blond lub rude, powinny sięgać po tusze brązowe, a do brunetek pasują maskary czarne.

Tusz do rzęs w płynie, kremie czy w kamieniu?

Tusz do rzęs może mieć postać płynu, kremu i kamienia. Maskary w płynie każdy zna, więc nie wymagają komentarza. Tusz do rzęs w kremie jest dość ciężki i okrywa całą długość włosa grubą warstwą, dlatego najlepiej sprawdzi się w przypadku cienkich rzęs. Uzupełniać go może tusz do rzęs w kamieniu, który równie dobrze może być stosowany samodzielnie.

Powrót do rankingu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *