Rzęsy jak z obrazka. Na czym polega epilacja rzęs?

Epilacja rzęs to zabieg, który przeprowadza się na powiece. Ma on na celu usunięcie nieprawidłowo rosnących rzęs wraz z cebulkami. Nieprawidłowo rosnące rzęsy dotykają gałki ocznej, a tym samym ją podrażniają. Epilacja rzęs znalazła zastosowanie także w przypadku choroby związanej z tworzeniem się dwóch rzędów rzęs. Zabieg może być wykonywany zarówno na górnej, jak i na dolnej powiece. Z problemem nieprawidłowo rosnących rzęs zmaga się wiele osób, ale większość z nich go bagatelizuje, tymczasem może on prowadzić do zmętnienia rogówki. Zanim odpowiemy na pytania, na czym polega epilacja rzęs i jak przebiega, wyjaśnimy, jakie są wskazania do przeprowadzenia tego zabiegu.

Epilacja rzęs – wskazania
Za najważniejsze wskazania do przeprowadzenia tego zabiegu uznaje się:

Nieprawidłowo rosnące rzęsy

Niewłaściwie ustawione rzęsy rosną w kierunku oka i w konsekwencji dotykają rogówki lub spojówki. Zaawansowana postać choroby występuje wtedy, gdy więcej niż 5 rzęs na jednej powiece styka się z gałką oczną. Niestety, badania pokazują, że łagodna forma problemu pogłębia się, dlatego zabiegowi powinny poddać się nawet te osoby, u których oka dotyka mniej niż 5 rzęs.

Nieprawidłowo rosnące rzęsy mogą mieć wiele źródeł. Za najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy uważa się infekcje, stany zapalne, procesy autoimmunologiczne, wady wrodzone, agnezje powiek, urazy (oparzenia lub zranienia powiek), jaglicę, trąd i niektóre operacje oczu.

Wzrost rzęs w nieprawidłowym miejscu na powiece

Jeżeli rzęsa lub kilka rzęs wychodzi/ wychodzą z kanału gruczołu tarczowego na brzegu powieki, to oznacza, że rzęsy rosną w nieprawidłowym miejscu na powiece. Distichiasis, o którym mowa, to bardzo rzadka genetycznie uwarunkowana choroba, która skutkuje pojawieniem się dwóch rzędów rzęs. Może wystąpić na górnej powiece, na dolnej powiece i na obu powiekach jednocześnie.

Rzęsy, które dotykają gałki ocznej, wbrew pozorom nie są błahym problemem. Wręcz przeciwnie: zwiększają ryzyko infekcji i chorób oczu oraz mogą prowadzić do zmętnienia rogówki. Rzęsy rosnące nieprawidłowo w kierunku gałki ocznej powodują ból, zaczerwienie, łzawienie, nadwrażliwość na światło i wrażenie ciała obcego w oku. Z kolei rzęsy wyrastające z kanału gruczołu tarczowego mogą podrażniać oko, powodować zapalenie i owrzodzenie rogówki, łzawienie oraz pojawienie się blizn.

Na czym polega epilacja rzęs i jak przebiega?

Popularne metody depilacji, takie jak woskowanie, gwintowanie i depilacja elektryczna, nie mają zastosowania w przypadku rzęs. Zabieg epilacji rzęs może być przeprowadzony mechanicznie lub laserowo. W pierwszym przypadku nieprawidłowo rosnące rzęsy są wyrywane wraz z cebulkami za pomocą pęsety (mechaniczna epilacja rzęs jest wykonywana pod znieczuleniem kroplami do oczu). Z kolei epilacja laserowa polega na niszczeniu cebulek nieprawidłowo rosnących rzęs za pomocą lasera. Druga metoda epilacji jest uważana za skuteczniejszą, ponieważ usuwanie rzęs za pomocą kleszczyków eliminuje jedynie objaw choroby. W praktyce oznacza to, że po kilku dniach rzęsa, która odrasta, kieruje się ponownie w stronę oka, dlatego problem powraca. W przypadku distichiasis pęcherzyki, z których wyrastają nieprawidłowe rzęsy, mogą być usuwane chirurgicznie.

Epilacja rzęs może zostać przeprowadzona przez kosmetyczkę, pielęgniarkę lub lekarza.

Powrót do rankingu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *